Hostaria Alle Bandierette

Riva Nazario Sauro 2
Trieste

Triest, najważniejszy port północno-wschodnich Włoch, jest miejscem najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu we Włoszech. Architektonicznie pozostaje on w tym samym klimacie co 200 lat temu, kiedy był najważniejszym nadmorskim miastem austriackiego imperium.
Na jego nabrzeżu, napotkamy pałace z XVIII wieku, z urzekającym widokiem na Adriatyk i okoliczne wzgórza. To tu chętnie spotyka się stara elita Triestu, która docenia sprawdzone smaki świeżych portowych ryb w nadbrzeżnych restauracjach. Jednym z takich miejsc jest właśnie Alle Bandierette – w tłumaczeniu "Pod chorągiewkami".Właściciel Fulvio, nazywany potocznie "Bandierette", starannie dobiera wszystkie składniki przepisów, których receptury pozostają niezmienne od ponad 100 lat.

1. Przystawka, wręcz obowiązkowa, to specyfik tego miejsca czyli Cranzievola – skorupiak z okolic Triestu i Wenecji. Podaje się go z salsą złożoną z jaj samic tego gatunku oraz majonezu. Smakuje wybornie. Mięso można przyrównać w smaku do mięsa homara, jednakże jego struktura jest jeszcze delikatniejsza.


2. Malfatti alle trigle – rodzaj pasty krojonej ręcznie, podanej z rybą, również z okolicznych wód, o białym, delikatnym mięsie. Podsmażona jest delikatnie na oliwie z pomidorami. Jak większość tego typu dań kuchni włoskiej jest to rzecz prosta, szybka a jednocześnie niesamowicie smaczna. Z zaledwie kilku składników można wyczarować naprawdę szlachetne danie.


3. Danie główne to Cicalle del mare – rodzaj skorupiaka przypominający trochę langustę (ten jest odrobinę mniejszy). Jego przygotowanie zabiera sporo czasu ze względu na trudność obierania ze skorupy. Ale cierpliwość opłaciła się. Mięso jest miękkie, wyśmienite, o wyjątkowo delikatnej i smukłej konsystencji. Sposób podania bezpośrednio z patelni, lekko skropione cytryną.


Koszt kolacji z wliczonym już serwisem i butelką lokalnego białego wina to tylko 40 euro. Jak na takie rarytasy naszym zdaniem bardzo przyzwoicie. Polecamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz