Prosta Historia

Warszawa, ul. Francuska 24. Rachunek 2 osoby = 114 zł.

W niedzielne popołudnie zostaliśmy wyciągnięci przez znajomych na Saską Kępę, w celu wspólnej konsumpcji szybkiego lunch'u. Propozycja kusząca, bo na Saskiej Kępie jest mnóstwo interesujących restauracji, a poza tym sama okolica jest dobrą destynacją na spacer w niedzielny, ciepły dzień.

Zaproponowana została nam Prosta Historia, przy ul. Francuskiej 24, znana głównie z hamburgerów tzw. domowej roboty. I faktycznie lista pozycji zawierające różne wersje tego dania jest imponująca.

Ciesząc się wspólnym towarzystwem, piękną pogodą oraz przyjemnym otoczeniem, jakie zapewnia ogródek Prostej Historii, wybraliśmy królewską wersję kanapki z kotletem, czyli Hamburger Royal, a co tam, z podwójnym serem + frytki (34 zł):

Dyspensa, Warszawa

Warszawa, ul. Mokotowska 39, wtorek 24 lipca
Rachunek 2 osoby = 136 zł + butelka wina za 125 zł

Zdyscyplinowani artykułem w natemat.pl postanowiliśmy, że będziemy częściej zamieszczać posty. Wyjdzie pewnie jak zwykle, ale chęci mamy szczere.

Dziś bierzemy się za Dyspensę z Mokotowskiej w Warszawie. Ta część Mokotowskiej jest szczególnie urokliwa pod względem kulinarnym, bo zaraz obok znajdziemy Słodki Słony Magdy Gessler, na przeciwko mamy restaurację Flaming, a właścicieli złotych zegarków spotkamy tuż obok w Champagne Bar, też z logo Flaminga.

Dyspensa, która istnieje tu chyba od zawsze, ostatnio została poddana liftingowi wnętrza, dzięki któremu sporo zyskała. Wydaje się teraz bardziej przestronna i lżejsza. Niewątpliwym atutem jest ogródek z kilkoma stolikami, stojącymi wprost na szerokim chodniku, schowanymi pod olbrzymią czarną markizą.

Od strony kulinarnej to Dyspensę po prostu lubimy. Od zawsze. Polska kuchnia w najlepszym wydaniu, zawsze świeże składniki, sprawdzeni dostawcy. Niestety jest tu drogo. Niech nie myli nikogo cena w tytule posta, gdyż ta kolacja była dosyć skromna. Zamawiając np. mielone z dodatkami należy przygotować się na kwotę nawet ok. 80 zł. Pewnie są to jedne z droższych mielonych. Za to możemy liczyć na pyszne, tu wypiekane pieczywo, podane w ramach czekadełka: