Oycowizna

Magdalenka, ul. Słoneczna 241
Rachunek 3 osoby = 199 zł.

Pewnej słonecznej niedzieli wracając z miasta, które jest stanem umysłu, chcieliśmy zatrzymać się w jakiejkolwiek przydrożnej gospodzie na zwykły, domowy, niedzielny obiad. Niestety droga ekspresowa biegnąca w stronę Warszawy nie oferowała bezpośredniego zjazdu do takowego lokalu, postanowiliśmy więc skręcić na Magdalenkę. Przejeżdżając przez tę miejscowość bogaczy minionej ery, zauważyliśmy spory zajazd o nazwie Oycowizna. Jego wygląd zewnętrzny, potem wewnętrzny oraz nazwa, sugerowały że chyba jest to miejsce, którego szukaliśmy. Klimat typowo podmiejsko niedzielny, czyli i komunia, i chrzciny, gdzieś tam urodziny oraz rodziny na obiedzie.


Norma - otwarcie nowej restauracji

Warszawa, ul. Wierzbowa 9/11

Restauracja i bar Norma została otwarta przy samym Placu Teatralnym, pod dobrze znanym adresem Wierzbowa 9/11. Mieliśmy przyjemność być zaproszeni na imprezę z okazji otwarcia Normy.
Szefem kuchni nowego miejsca jest Kuba Korczak, pasjonat, artysta kulinarny i poszukiwacz smaków, który tak opisuje kartę: „W karcie NORMY stawiamy na sezonowe i regionalne produkty najwyższej jakości od sprawdzonych dostawców (… )Chcę zaskakiwać gości, odkrywać zapomniane polskie produkty na nowo i serwować je w autorskich kompozycjach”. Oprócz autorskiego menu Kuby Korczaka w NORMIE znajdziemy bardzo dobre wina oraz alkoholowe koktajle.

Ciekawy wystrój wnętrza ozdabiają wielkoformatowe akwarele amerykańskiego artysty Waltona Forda.


Mamma Marietta

Warszawa, ul. Wołoska 74.
Rachunek 2 osoby = ok. 150 zł.

Mamma Marietta to malutki lokal mieszczący się na Mokotowie, przy ulicy Wołoskiej 74. W ostatnich dniach słynny z powodu nominacji do najlepszej knajpy roku Gazety Wyborczej. Lokal jest urządzony bardzo prosto, jest w nim bodajże tylko 6 stolików. Wystrój trochę stołówkowy, ale ocieplony dużą ilością czarno białych zdjęć wiszących na ścianach.

Szef kuchni, Włoch Andrea Scarantino, proponuje proste, krótkie menu: kilka przystawek, 3 zupy, sałaty, kilka dań mięsnych i pizze. Jak pisze sam o sobie jego kuchni przyświeca idea slow food. Dania przygotowuje się tylko ze świeżych produktów. Serwowane makarony są domowej roboty, podobnie jak pesto i sosy.

Z przystawek wybraliśmy Burrata Pugliese con Pomodorini Siciliani (35 zł)


i bruschettine con funghi, spinaci e gorgonzola (18 zł)


Szeroka No 9

Toruń, ul. Szeroka 9.
Rachunek 2 osoby = 201 zł (w tym butelka wina w cenie 95 zł).

Korzystając z ostatnich ciepłych jesiennych dni odwiedziliśmy Toruń. Przechadzając się jakiś czas po jego rynku, postanowiliśmy rozejrzeć się za miejscem do jedzenia. Niestety poszukiwania nie były łatwe. Większość lokali umiejscowionych na tym pięknym rynku oferuje pizze, kebaby, czy inne podejrzane dania oferowane "od ręki". Zdesperowani, już prawie wybraliśmy restaurację oferującą dania z baraniny, w ostatniej jednak chwili postanowiliśmy zmienić zdanie i zjeść w hotelu Bulwar. Na szczęście w drodze do niego natknęliśmy się na zachęcająco wyglądającą witrynę restauracji o nazwie Szeroka No 9, mieszczącej się pod tym samym adresem. Samo wnętrze restauracji okazało się również bardzo przytulne, więc postanowiliśmy tu się zatrzymać. Szczególnie polecamy przewygodne fotele stolika umiejscowionego właśnie w witrynie restauracji.